התעמרות בעבודה - התנכלות תעסוקתית

התעמרות בעבודה

התעמרות בעבודה או התנכלות תעסוקתית מדברת על מצב שבו עובד נמצא במצב של התעללות במקום העבודה בדרך של קללות, צעקות, האשמות שווא, נידוי חברתי "חרם", נידוי מקצועי, מתן משימות משפילות ושאינן משקפות את יכולות העובד / כישורי העובד, פגיעה בוטה בפרטיות העובד, סביבת עבודה עוינת של פחד ואיומים וכדומה. התנהגויות מסוג אלו מובילות לתחושת השפלה וביזוי של העובד במקום עבודתו ויכולות להשפיע רבות על מצבו הנפשי במקום העבודה, מחוץ לשעות  העבודה ואף שנים לאחר מכן.

מחקרים מלמדים כי כל עובד שני במדינת ישראל חווה התעמרות במקום העבודה בין אם על ידי המנהל הישיר או על ידי עמיתים לעבודה ולעיתים רבות גם על ידי לקוחות הארגון. על פי רוב קורבן ההתעמרות מעדיף לשתוק ולהסתיר את חווית ההתעמרות וההשלכות שלה ולהמשיך בעבודתו כרגיל עד לכדי כך שהקורבן מקבל את מציאות ההתעמרות כפי שהיא, לא מנסה להלחם בה או לשנות אותה. 

התעמרות הינה חוויה טראומטית בעלת השלכות פיזיולוגיות, נפשיות וחברתיות קשות מאוד כמו כאבי ראש, כאבי פרקים, הפרעות שינה, הפרעות אכילה, לחץ דם גבוה, עייפות כרונית ועוד לצד מצוקה נפשית, עצבות, פחד, התקפי חרדה, ייאוש, חוסר בטחון עצמי והרשימה ארוכה...
לכל אלו נלוות פגיעות משניות כמו לדוגמא היעדרויות תכופות ממקום העבודה, הסתגרות חברתית, ירידה בתפקוד המקצועי וחוסר ריכוז.

המצב החוקי בארץ

כיום לא קיים מקור נורמטיבי ספציפי המעגן הוראות לעניין התעמרות בעבודה אך קיימת הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה, התשע"ה  2015 אשר מגדירה התעמרות כהתנהגות עוינת חוזרת ונשנית כלפי עובד ומרחיבה את איסור ההתעמרות גם על עמיתים לעבודה, לקוחות וספקים ולא רק על הממונה בעל המרות. על פי ההצעה, עובד אשר נפגע מהתעמרות יוכל להגיש תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק עד לסך של 120,000 ₪ ותביעת פיצויים תוך הוכחת נזק ללא הגבלת הסכום.  הצעת החוק הועברה בקריאה טרומית בלבד. 

"לא ניתן להתעלם מהמציאות הנשקפת מניסיונות המחוקק להעביר הצעות חוק בעניין התנכלות תעסוקתית או התעמרות בעבודה"

​פיצוי  בבית הדין לעבודה בגין העסקה פוגענית

הפסיקה מלמדת כי בתי הדין עושים שימוש במקורות נורמטיבים אחרים, כללים יותר, על מנת ליתן סעד לנפגעי התעמרות וביניהם - חובת תום הלב מוגברת ביחסי עבודה, חובת המעסיק לספק לעובד סביבת עבודה נקייה מהתעמרות ומחוק יסוד: כבוד האדם וחרותו.
כמו כן נקבע כי לבית הדין לעבודה הסמכות לדון בהתנכלות תעסוקתית על אף שטרם נחקק חוק ספציפי - 
"לבית הדין לעבודה קיימת סמכות לדון בהעסקה פוגענית, שכן היא עשויה להוות ביטוי להתנהלות חסרת תום לב ביחסי עבודה. עילה בעלת מקור חוזי שלבית הדין סמכות לדון בה, וכן עשויה להקים נסיבות שיש בהן כדי לגרום לעוגמת נפש המקנה פיצוי, אשר גם ביחס אליה מוסמך בית הדין לפסוק"

בפסק הדין הנחשב המזוהה ביותר בעניין התעמרות בעבודה (סע"ש  38335-03-14 מני נפתלי נ' משרד ראש הממשלה) נקבע כי זכותו של עובד לעבוד בסביבה נטולת התעמרות היא זכות שלא ניתן לוותר עליה, ואין זה משנה אם העובד התלונן על ההתעמרות במהלך עבודתו או לא.

התעמרות בעבודה - עילה להתפטרות בדין מפוטר 

סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי אם עובד מתפטר מחמת נסיבות שביחסי עבודה שלגבי אותו עובד אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, רואים את התפטרותו כפיטורים לכל דבר ועניין והעובד יהיה זכאי למלוא זכויותיו על פי דין. 

התעמרות בעבודה וביטוח לאומי

כיום התעמרות בעבודה אינה עולה לכדי "תאונת עבודה". עם זאת, בפסיקה הוכר יותר מפעם אחת במקרים של נזקים נפשיים ופיזיולוגים שנגרמו בעקבות ההתעמרות כתאונות עבודה. הכרה זו מזכה את העובד בקצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי. 

שורה תחתונה – מה ניתן לעשות אם הנכם חווים התעמרות בעבודה?

ראשית, אין להשלים עם התנכלות! שנית, מומלץ לפנות לעורך/ת דין המומחה/ית בדיני עבודה על מנת לבחון את המקרה לעומק ואת דרכי הפעולה האפשריות כפי שפורטו לעיל.  

עורכת הדין שני בן שטרית בעלת הידע והנסיון בתביעות התעמרות בעבודה - לקביעת פגישת יעוץ שלחו הודעה וקבעו פגישה. 

לייעוץ עם עו"ד שני בן שטרית בעניין התעמרות בעבודה – שלחו הודעה וקבעו פגישת יעוץ