עובדים בענף הנקיון

 הוראות צו ההרחבה בענף הניקיון שנכנסו לתוקף במרץ 2014 חלות על עובדים בענף הנקיון והתחזוקה, בין אם הם זרים או ישראלים (לגבי עובדי ניקיון בבית מלון הצו נכנס לתוקף ביולי 2014).

הצו קובע את ההוראות הבאות להלן: 

 

שכר 

כיוון ששכר המינימום הקבוע בחוק כיום גבוה מהשכר הקבוע בצו ההרחבה על המעסיק לפעול לפי ההוראה המטיבה עם העובד, כלומר לשלם את השכר על פי החוק ולא על פי הצו (שכן הוא משנת 2014 ודברים השתנו מאז) ולכן, עובד במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי  לפחות בסך 5,300 ש"ח ושכר שעתי לפחות בגובה 29.12 לשעה.

תוספת ותק 

עובדי ענף הניקיון זכאים לתוספת ותק החל מהשנה השניה לעבודתם כאשר הוותק יילקח בחשבון לפי הגבוה מבין השניים - הוותק אצל המעסיק או הוותק אצל מזמין השירות. שיעור התוספת להלן: 

החל מהשנה השניה ועד החמישית - התוספת היא בשיעור 0.35 ש"ח לכל שעת עבודה.

החל מהשנה השישית ואילך - התוספת היא בשיעור 0.46 ש"ח לכל שעת עבודה

שעות נוספות 

בהתאם להוראות צו ההרחבה בדבר קיצור שבוע העבודה במשק, יעמוד עבודה של עובד נקיון על 42 שעות שבועיות ולא יותר מ 12 שעות ביום (הכוללות שעות נוספות). שעות נוספות משולמות על פי הדין הכללי, כלומר - שעתיים ראשונות 125%, שעתיים לאחר מכן 150%.

הפרשות לפנסיה ופיצויים 

על פי צו ההרחבה מעסיק יפקיד 8.33% עבור פיצויים ו-  7.5% לפנסיה חלק מעסיק ו 7% חלק עובד. בנוסף יבוצעו הפרשות גם מהשעות הנוספות 6% פיצויים, 7.5% לפנסיה חלק מעסיק ו-7% לפנסיה חלק עובד. הפקדות נוספות יתבצעו גם בעד קצובת הנסיעות בשיעור 5% לפנסיה חלק עובד ו 5% לפנסיה חלק מעסיק. בפסיקת בית הדין הארצי לעבודה נקבע כי מועד תחילת ההפרשות הפנסיוניות לעובדים בענף הניקיון הינו החל מהיום הראשון לעבודתם גם אם הם לא היו מבוטחים קודם לכן וכי אין להחיל בעניין זה את הוראות צו ההרחבה.

 

קרן השתלמות

צו ההרחבה קובע חובה לביצוע הפקדות לקרן השתלמות לכלל העובדים בענף הנקיון וזאת מאוקטובר 2014 או החל ממועד תחילת עבודתו של העובד, לפי המאוחר. שיעור ההפרדה לקרן השתלמות הינו 7.5% חלק מעסיק לקרן ו 2.5% חלק עובד לקרן (לפי שכר+הבראה).

דמי הבראה

צו ההרחבה קובע כמות ימים גדולה יותר מהצו ההרחבה הכללי, כמו כן קובע כי דמי ההבראה יעמדו על 423 ש"ח ליום הבראה בכל מגזר (בניגוד ל 378 ש"ח בצו הכללי לעובדי המגזר הפרטי). את דמי ההבראה יש לשלם בכל חודש כך שגם עובד שלא השלים שנת עבודה זכאי לדמי הבראה.

דמי חג

בניגוד לדין הכללי, צו ההרחבה בענף הניקיון קובע חובה על המעסיק לשלם לעובדיו  שי לחג בצורה של כסף בלבד. את השי יש לשלם פעמיים בשנה - ראש השנה ופסח. הזכאות לדמי חג קיימת לגבי כל עובד המועסק לפחות בהיקף משרה של 50% משרה או שעבד לפחות 93 שעות בחודש בממוצע בשלושת החודשים אשר קדמו לחג. עובד אשר מועסק בהיקף משרה נמוך מן האמור לעיל יהיה זכאי לשי לחג בהתאם להיקף המשרה.

דמי מחלה

צו ההרחבה קובע כי עובד יהיה זכאי לכמות ימי מחלה בתשלום בהתאם להוראות חוק דמי מחלה.

חופשה שנתית

צו ההרחבה קובע כמות ימי חופשה בהתאם לותק העובד והיקף העבודה השבועי. עם זאת נקבע כי בכל מקום  שבו הוראות חוק חופשה שנתית קובעות כמות גדולה יותר של ימי חופשה שנתית לעומת צו ההרחבה - החוק גובר והעובד יקבל לפי ההוראה המטיבה.

החזר הוצאות נסיעות

.הצו קובע כי המעסיק ישתתף בהוצאות הנסיעות של העובד. מעסיק הדואג להסעות לעובדיו לא נדרש לשלם דמי נסיעות אלא אם כן נקודת הפיזור רחוקה מביתו של העובד. כמו כן, עובד יהיה זכאי להשתתפות בנסיעות הוצאות נסיעה מאתר לאתר, לבקשת מעסיק, במהלך יום עבודה שאינו מתוכנן. במידה ותחבורה ציבורית אינה מגיעה לאתר בו מועסק עובד או שהעובד סיים עבודתו בשעה שאין תחבורה ציבורית- המעסיק ידאג להסעת העובד. 

דמי חג

עובד בשכר יהיה זכאי לקבל דמי חג לאחר 3 חודשי עבודה ובתנאי שלא נעדר מהעבודה יום לפני החג ו/או יום אחרי החג אלא בהסכמת המעסיק.

סך הזכאות הינה בעבור 9 ימי חג (ככל ואינם חלים בשבת) : 2 ימי ראש השנה, 1 יום כיפור, 2 ימי חג סוכות, 2 ימי חג פסח, 1 יום העצמאות, 1 חג השבועות, ובכל חגי המדינה או שבתון שיוכרז עליו כחוק (כגון יום בחירות) ויחול עליו תשלום שכר עבודה.

עובדים בשכר בני דת אחרת יהיו זכאים לתשלום גם בגין ימי חגים ולא יותר מ-9 ימים בסה"כ.

עובד  במשכורת (חודשי) זכאי למשכורתו הרגילה גם בחופשת החג ולפיכך הוא אינו זכאי לכל תשלום נפרד עבור חופשה בימי חג.

עובד אשר מועסק בחג יהיה זכאי לגמול בגין עבודתו בתוספת 50% לשכרו הרגיל וליום מנוחה חלופי ללא תשלום, וכן לתשלום בגין עבודה בשעות נוספות, בנוסף לתוספת החג.

ימי אבל

על פי צו ההרחבה עובדים בענף הנקיון רשאים להיעדר מעבודתם בזמן אבל מטעמי דת או נוהג במשך 7 ימים והיו זכאים למלוא השכר בגין ההיעדרות. אין לנכות לעובד שכר או ימי חופשה בתקופת ימי האבל.

חילופי מעסיקים

במקרה של חילופי מעסיקים חובה על המעסיק היוצא להודיע לעובדים על ההחלפה ולאפשר להם להחליט אם הם רוצים להמשיך אם המעסיק החדש או לא. ככל ועובד הודיע על רצונו להמשיך עם המעסיק החדש יהיה זכאי העובד לקבל מהמעסיק היוצא תשלום מלוא זכויותיו והמעסיק החדש נדרש לשמור על הותק של העובד. ככל והעובד לא ירצה להמשיך אז הוא יחשב כמפוטר. 

לייעוץ עם עו"ד שני בן שטרית בעניין זכויות עובדי ענף הניקיון  – שלחו הודעה וקבעו פגישת יעוץ

*כל האמור באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, וכל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.